WWF Dünyaya Bağlanmaya Davet Ediyor! - Yeşil Adım
Yeşil Adım Telegram Kanalı
KatılButona tıklayarak Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

WWF Dünyaya Bağlanmaya Davet Ediyor!

Dünya Saati Nedir?

2007 yılında Avustralya’da binlerce kurum ve milyonlarca insan ile birlikte WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ‘in öncülüğünde ilk defa gerçekleştirilen, ışıkları bir saatliğine kapatma eylemi, kısa sürede 7 kıtadan, 150’den fazla ülkeden, 7000’den fazla şehirden binlerce insana ulaşarak bugün Dünya Saati adı altında dünyanın en büyük çevre hareketinin adı olmuştur.

Dünya Saati; iklim değişikliğiyle mücadele için tüm dünyaya çok önemli bir mesaj verdi: yaşamakta olduğumuz yer hepimiz için tek evimiz, gezegenimizin küresel ısınma ve iklim değişikliği ile karşı karşıya olduğu, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarıyla mücadele etmek için acilen adım atmalıyız!

Türkiye’de Dünya Saati

Ülkemizde 2008 yılından beri WWF-Türkiye tarafından yürütülen Dünya Saati, 2010 yılında katılım açısından önemli ilklere sahne oldu. 230’un üzerinde kurum ve yaklaşık 5.000 kişinin katıldığı Dünya Saati’ne Boğaziçi Köprüsü ışıklarını kapatarak destek verdi.  2011 yılında 20.000’den fazla kişi ve 250’nin üzerinde kurum dünyanın geleceği için güçlerini birleştirdi. Boğaziçi Köprüsü’nün yanı sıra Ankara Opera Binası ve Kastamonu Kalesi de yerini aldı. 2012 yılında  Türkiye’de kendi rekorunu kıran Dünya Saati’ne 75.000’den fazla insan ve 400’ün üzerinde kurum katıldı. Boğaziçi Köprüsü ile birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Galata Kulesi, Aya Sofya Müzesi ilk defa Dünya Saati için ışıklarını kapattı. 2013 yılında ise, kampanyaya katılanlar “Sensiz Olmaz” dedi ve kendi domino etkilerini yarattı; ailesini, arkadaşlarını harekete geçirdi. Kız Kulesi de ışıklarını ilk defa kapatarak Dünya Saati’nin sembolleri arasında yerini aldı.

Her sene olduğu gibi bu sene de WWF; herkesi Dünya Saati etkinliği ile dünyaya bağlanmaya davet ederek 24 Mart 2018 (yarın)’de saat 20:30-21:30‘da kurum ve kişileri iklim değişikliği için farkındalık yaratmaya davet ediyor.

Dünya Saati 2017’de neler gerçekleşti?

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.