Toprağımızı Korumak İçin Yapabileceğimiz 5 Şey - Yeşil Adım
Yeşil Adım Telegram Kanalı
KatılButona tıklayarak Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Toprağımızı Korumak İçin Yapabileceğimiz 5 Şey

Hızla şehirleştiğimiz, özellikle de üretimden çok tüketim yaptığımız günümüzde toprak ve toprak meseleleri gündemizde ikinci planda kalan konular arasında yer almaktadır. Ancak toprak yaşam için kritik bir öneme sahiptir. İkinci plana attığımız toprağın aslında bize sunduğu hizmetler saymakla bitmez. Sizin için kısaca listeleyecek olursak;

  • Toprak iyi bir su filtresi görevi görür,
  • Milyarlarca canlı organizma için yaşam alanı sağlar,
  • Biyolojik çeşitliliğe katkı sağlar,
  • Tarımsal üretim için vazgeçilmez kaynaklar sunar.

Yaşam için bu kadar önemli bir yere sahipken topraklarımız her geçen gün bozulmakta ve işlevini yitirmektedir. İşte bu yazımızda toprağımıza sahip çıkmak için yapabileceğimiz 5 şeyi sizler için listeledik.

market ve gıda reyonları1- Gıda İsrafını Azaltmalıyız

Markete alışverişe gittiğimizde adeta her şeyin sınırsız, tükenmek bilmezmişcesine yer aldığı hissine kapılırız ancak bu durum böyle değildir.  Her şeyin bir üretim kapasitesi vardır ve her ürün limitli kaynaklar ile üretilmektedir. Bu yüzden bilinçli bir tüketici olup, ihtiyacımız kadar ürün satın alarak tüketmeli ve gıda israfından kaçınmalıyız.

2- Dengeli Beslenmeye Özen Göstermeliyiz

Tek tip beslenme hem vücudumuz için hem de toprak için oldukça zararlıdır. Çünkü biyolojik yapımız gereği bir çok vitamin ve mineral maddeye ihtiyaç duyarız. Tek tip beslenme ile bu ihtiyacımızı karşılayamadığımız gibi tüketimimiz ile oluşan üretim talebi tarımsal faaliyetlerde dengesizliklere sebep olmaktadır. Bu yüzden her çeşit gıdayı kararınca tüketmemizde fayda var.

kompost gübre

3- Organik Atıkları Kompost Haline Getirmeliyiz

Gün içinde tükettiğimiz gıdalardan arta kalanlar genellikle çöpe gitmektedir fakat bu gıdaları değerlendirmemiz mümkündür. Organik atıklarımızı kompost haline getirerek tarımsal üretimde doğal gübre olarak kullanabilirsiniz.

4- Toprak Analizleri Yaptırmalıyız

Bu başlığımız özellikle çiftçilerimizi ve üretim ile uğraşan kişileri kapsasa da hobi amaçlı dahi olsa da tarımsal üretim yapmadan önce kullanacağımız araziyi iyi bir şekilde tahlil etmek her zaman pozitif katkı sağlamaktadır. Toprak analizleri ile toprağın mevcut durumu ve yetiştirilecek ürünün ihtiyaçlarına uygunluğu raporlanabilir. Bu raporlama ile hem bütçenizi hem de üretimdeki verimi daha iyi hale getirebilir buna ek olarak sürdürülebilir tarıma katkı sağlayabilirsiniz.

tarım alanları

5- Tarım Alanlarında Tarım Dışı Faaliyetlerden Kaçınmalıyız

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi hızla şehirleşiyoruz ve bu sebeple tarım alanlarımız hızlı bir biçimde kullanılamaz hale geliyor. Bunun sonucunda da tarımsal üretimimiz hızla azalmakta ve toprak varlığımız hızla yok olmaktadır. Buna bir dur deyip tarım alanlarını sadece tarım için kullanmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca toprak bozulmasının önüne geçmek için arazileri boş bırakmamalı ve ağaçlandırma yaparak toprak bütünlüğüne destek olmalıyız.

Haftaya yeni bir yazımızda görüşmek dileğiyle, yeşil kalın.. 🙂

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.