Su İsrafını Önlemek İçin 5 Tavsiye - Yeşil Adım
Yeşil Adım Telegram Kanalı
KatılButona tıklayarak Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Su İsrafını Önlemek İçin 5 Tavsiye

Geçmişten günümüze toplumlar için en değerli doğal kaynak daima su olmuştur. Göçebe hayattan yerleşik hayata toplumlar her seferinde su kaynağının yanında bulunmayı tercih etmiş ve hala da tercihlerini bu yönde kullanmaktadırlar. Ancak günümüzde iklim değişikliği ve çevre sorunları nedeniyle en değerli varlığımız olan suyumuz ciddi tehdit altındadır. Durum her geçen gün kötüye giderken gündelik hayatımızda yapacağımız birkaç değişiklik ile suyumuzu nasıl israf etmekten kaçınabileceğimize bu yazımızda sizler için değindik.

1- Damlama ve Sızıntıları Ortadan Kaldırın

damlatan muslukSu damlatan bir musluğun günde kaç litre su israfına neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Damlatan bir musluk günde yaklaşık 75 litre suyun israfına neden olmaktadır. Aylık olarak hesapladığımızda ise sadece bir musluktan 2.5 ton civarında suyu israf etmiş oluyorsunuz Bu duruma dur demek için en kısa zamanda damlatan musluğunuzu veya tesisatınızı gözden geçirmenizde fayda var.

2- Su Tasarruflu Yeni Nesil Armatürlerden Takın

Yeni nesil armatürler barındırdıkları teknolojiler bakımından eskilerine oranla oldukça verimli su tüketimi sağlamaktadır. Örneğin yeni nesil duş başlıkları normal başlıklara nazaran daha fazla basınç yaratarak daha az su tüketimi gerçekleştirmektedir. Fotoselli musluklarda ise suyu sadece ellerimiz musluğun altındayken akıtmakta böylece traş olurken veya diş fırçalarken gereksiz yere suyun israf olmasını önlemektedir. Çift hazneli sifonlar ile ihtiyacınıza göre su boşaltabilirsiniz. Eski teknoloji ürünlerinizi yenileriyle değiştirmenin tam zamanı!

3- Yağmur Suyu Hasadı Yapın

yağmurYağmurlu bir günde evinizin bahçesi, pencere önü gibi uygun noktalara çeşitli boylarda kaplar koyarak yamur suyunu depolamaya çalışın. Topladığınız suları durulama suyu, ev temizliği, süs bitkilerinizi sulama gibi çeşitli işlerde kullanabilirsiniz.

4- Gri Suyunuzu Toplayın

Konu su toplamaktan geçmişken buradan devam edelim dedik. Evinizde veya iş yerinizde en az bir kez kullandığınız ancak hala kullanılabilir durumda olan suyu “gri su” olarak adlandırmaktayız. Bu sular genellikle duş, bulaşık makinesi veya çamaşır makinesinin durulama suları gibi sulardır. Bu tarzdaki tekrar kullanılabilme ihtimali yüksek suları bir yerde depo ederek gerektiğinde kullanabilir ve faturalarınızın önemli ölçüde hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

5- Elde Yıkamaya Son Verin

elde yıkamaSon tavsiyemiz ise temizlik alışkanlıklarımızdan en kötüsü sayılabilecek elde yıkama ile ilgili. Elde yıkama yılda on binlerce ton suyun israf olmasına neden olmaktadır. Bunun yerine elde yıkama veya ön durulama işlemi yapmadan direkt çamaşır veya bulaşık makinenizde uygun programda yıkama yaparak hem bütçeniz hem de sularımız için tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yazımıza burada son verirken, peki siz su israfını önlemek için hangi önlemleri alıyorsunuz? Bir başka yazımızda tekrar görüşmek dileğiyle, yeşil kalın..

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.