Neden Plastik Poşet Yerine Bez Torba Tercih Etmeliyiz? - Yeşil Adım
Yeşil Adım Telegram Kanalı
KatılButona tıklayarak Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Neden Plastik Poşet Yerine Bez Torba Tercih Etmeliyiz?

Günümüzde daha az kaynak kullanmak ve daha az atık üretmek yalnızca büyük şirketlerin veya fabrikaların sorunu değil. Bireysel olarak yaptığımız tüm davranışlar toplumsal olarak bakıldığında ciddi sorunlar oluşturabilecek bir etkiye sahip. Bu yüzden attığımız her adımın ileriye dönük bir etkiye sahip olması bizlere de büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan plastik ve plastik türevi ürünler çevreye zararı göz ardı edilemeyecek seviyededir. Özellikle de tüketim alışkanlıklarımızın bir parçası haline gelen plastik poşetlerin doğada çözülmesi oldukça güçtür ve ideal şartlar altında bile tamamen çözülme süresi 15-1000 yıl arasında değişmektedir. Durum böyle olunca doğaya zarar vermeyecek ya da en azından daha az zarar verecek daha çevreci alternatif çözümlere yönelmemiz gerekmekteydi.

Plastik ve Çevre Kirliliği

2019 yılına merhaba dememiz ile birlikte plastik poşetlere bir nebze de olsa veda etmiş durumdayız, bunun yerine daha çevreci çözüm olan bez torbalara yönelim azımsanmayacak seviyede. Peki “Neden plastik poşet yerine bez torba tercih etmeliyiz?” işte bu yazımızda buna değineceğiz.

1- Sağlıklı

Bez poşet üretiminde kullanılan pamuk gibi bitkisel kaynaklı ham maddeler plastik poşet üretiminde tercih edilen kanserojen sınıfta sayılan petrol ve türevi maddelere nazaran oldukça sağlıklıdır. Ayrıca bez poşetler plastik poşetlere göre daha hijyenik bir yapıya sahiptir.

2- Ekonomik

2019 itibariyle plastik poşetlerin en az 25 kuruştan satılması ortalama alışveriş kültürüne sahip bir bireyin yıllık en az 500 adet tek kullanımlık poşet tükettiği düşünüldüğünde bez torbaların ne kadar ekonomik bir çözüm olduğunu sizler de göreceksiniz. Ayrıca bazı market ve mağazalarda çeşitli kampanyalar ile bez torbanızı ücretsiz ya da çok cüzi ücretlerle temin etme şansınız da var.

Bez Torba

3- Tekrar Kullanılabilir

Araştırmalara göre bir plastik poşeti ortalama 15 dakika kullanmaktayız. Daha sonra ya çöpe atılmakta ya da bilinçsizce doğaya bırakılmakta fakat bez torbalar üretim kalitesine göre aylarca hatta yıllarca tekrar tekrar kullanılabilmektedir.

4- Geri Dönüştürülebilir:

Bez torbalar plastik poşetler göz önünde tutulduğunda geri dönüştürülebiliriliği oldukça yüksek ve geri dönüşüm maliyeti bakımdan da bir o kadar düşüktür. Ayrıca tamamen geri dönüştürülebilir olması doğaya ve canlılara da zararı sıfıra indirmektedir.

Platik Poşet ve Canlılara Zararı

5- Pratik

Bez torbalar satın aldığımız ürünlerin torbalanmasında bizlere büyük bir hız kazandırmaktadır. Nasıl diyenler için yanıt olarak market kasasında bir türlü açamadığımız plastik poşet örneğini verebiliriz. 😉 Ayrıca plastik poşetlere göre üretim kalitesince daha ağır yükler taşıyabilecek kapasitedir ve taşıma sırasında kullanıcıyı rahatsız etmezler. Buna ek olarak kullanım alanı sadece alışveriş olmayıp çeşitli işlerinizde rahatlıkla kullanabilecek ürünlerdir.

6- Kreatif

Satın aldığınız ham veya hazır rengarenk, çeşit çeşit boy ve şekillerdeki bez torbalar ile tarzınızı yansıtabilirsiniz. Hele hele el işleri ile arası iyi birisiyseniz yaratıcılığınızı bez torbalarınız üzerine işlerken hem kendinize hem de doğaya küçük bir meditasyon da uygulayabilirsiniz. 🙂

Bez Torba Tasarımı

Sonuç:

Günümüzde hem kendimiz hem de doğa ve diğer canlılar için ciddi tehdit oluşturan plastik poşetler yerine daha çevreci çözüm olan bez torba kullanmayı alışkanlık haline getirmeli ve tüketim alışkanlıklarımızın çevreye verdiği fayda-zarar ilişkisinin ne durumda olduğunu bilen bilinçli bir birey olmaya özen göstermeliyiz ki gecelecek nesiller için de daha yaşanabilir bir miras bırakabilelim.

Yeni bir yazımızda tekrar görüşebilmek dileğiyle, yeşil kalın. 🙂

One Comment

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.