Günlük Hayatımızdaki Gizli Plastik İçeren 6 Ürün - Yeşil Adım
Yeşil Adım Telegram Kanalı
KatılButona tıklayarak Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Günlük Hayatımızdaki Gizli Plastik İçeren 6 Ürün

Plastik, çevre kirliliği nedenlerinin en başında yer alan büyük bir sorun. Sorun o kadar büyük ki günümüzde plastik ile mücadele için birçok çalışma yürütülüyor. Ayrıca acı bir gerçek söylememiz gerekirse plastikten direkt olarak uzaklaşıp, kurtulmak düşünülenin aksine o kadar da kolay değil ancak durum böyleyken karamsar da olmamak gerek. Plastik sorununa son verebilmek için yapılması gereken şey oldukça kolay; plastik kullanımını azaltma konusunda ciddi adımlar atmak. Plastik ürünleri kullanmamak akıllıca bir çözüm olsa da günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ürünlerin bir çoğunda gizli plastik bulunuyor. İşte bu yazımızda gündelik yaşamımızda kullandığımız ve içerisinde plastik bulunan 6 ürünü sizler için listeledik.

karton bardakKarton Bardaklar

Sıcacık kahvenizi veya buz gibi soğuk çayınızı karton bardağınızdan yudumlarken bardağınızın çevreye verdiği zararı hiç düşündünüz mü? Karton bardaklar birkaç katmanın sıkıştırılması ile oluşturulmuş ürünlerdir. Bu katmanlar arasında iç kısmı kaplayan ve bardağınızın sıvıya karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan plastik katmandır. Bir günde binlerce karton bardak kullanılıp, çöpe atılmaktadır. İçeceğinizi alırken kendi götüreceğiniz çevreye duyarlı bir bardak veya termos ile keyfinize devam edebilirsiniz.

Çay poşetleriÇay Poşetleri

Hazır konumuz içecekten geçmişken molalarımızın vazgeçilmezi çaylardan bahsedelim. Bu ürünlerde de iki farklı noktada plastik bulunuyor. Birincisi tek tek paketlenip, rengarenk tasarımlarla süslenen dış katman ikincisi ise çayınızı toplu tutmaya yarayan yarı geçirgen torbada plastik bulunması muhtemel yerlerdir. Burada da size çarpıcı bir bilgi vermeden geçmeyelim. Araştırmalara göre 95 dereceye kadar ısıtımış suda plastik çay poşeti ile çay demlemek 11.6 milyar mikro plastiğin yayılmasına neden olmaktadır.

Polar giysilerPolar Giysiler

Soğuk günlerin vazgeçilmezi polarlar plastik mikrofiberlerden üretilmektedir. Bu ürünleri yıkamanızla sularımıza binlerce mikroskobik plastik elyaf salınmasıyla sonuçlanmaktadır.

tek kullanımlık mendil Tek Kullanımlık Mendiller

Oldukça kullanışlı olup, temizlik alışkanlıklarımızda yer edinmiş bu mendillerin bebek mendilleri, antibakteriyel mendiller, makyaj mendilleri gibi birçok çeşidi vardır. Bu kadar çeşitliliğe rağmen genellikle plastikten üretilmektedir. Geri dönüşümü pek mümkün olmayan ürünler olup birkaç dakikalık kullanımdan sonra çöpe atılmaktadır. Bu ürünler yerine pamuklu bir mendili yanınızda bulundurarak çevreye pozitif katkı sağlayabilirsiniz.

diş macunu Kişisel Hijyen Ürünleri

Duş jelinizin, sabununuz, yüz temizleme kremlerinizin veya diş macununuzun göründüğü kadar masum olmadığını biliyor musunuz? Özellikle de içerisinde yuvarlak topçuklar bulunan ürünler çevre kirliliğine neden olan mikro plastiklere sahip ürünlerdir. Kişisel temizliğinize önem verirken çevre temizliğine de önem vermeyi ihmal etmeyin.

sigara izmariti Sigara İzmaritleri

Listemizin son ürünü ve aynı zamanda en yaygın insan yapımı kirleticilerden biri olan sigara izmaritleri içerisindeki filtrenin plastikten yapılması nedeniyle çevre kirliliğine neden olmaktadır. Hem kendi hem de gezegenimizin sağlığı için sigarayı bırakmanın bizce tam zamanı!

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.